Książka jako idealna pamiątka pierwszej komunii

Pierwsza komunia – duchowość a materializm

Dziś dzieci już od najmłodszych lat są wychowywane w “kulcie pieniądza”. Modne wózki, markowe ubranka, drogie zabawki. Przyzwyczajamy dzieci do tego, że to co ma logo, firmową metkę czy polecane jest w reklamie przez celebrytów, to jest najlepsze i trzeba to mieć. I tak wychowujemy roszczeniowych młodych ludzi, którzy nie doceniają prawdziwych wartości w życiu. Świetnym przykładem takiej postawy jest pierwsza komunia. Dzień, w którym młody człowiek ma pierwszy, poważny kontakt z Bogiem. A tymczasem dzieci oczekują drogich prezentów albo pieniędzy.

A co gdyby odwrócić ten trend i dać dziecku nieco inny prezent na pierwszą komunię? Mowa tu o książce. Książka ma bowiem ponadczasową wartość. Już jako dorośli ludzie często wracamy do bajek z dzieciństwa, szkolnych lektur czy opowieści dla młodzieży. Może warto w młodym człowieku “zaszczepić” radość z czytania? Może warto sprawić by dzień pierwszej komunii nabrał charakteru prawdziwego święta, bardziej duchowego i wartego zapamiętania?

Jeśli nie quad, to co?

Trudno jednoznacznie określić co dać dziecku na prezent komunijny, bo każde dziecko ma inne hobby i zainteresowania. Ale książka jako prezent może pogodzić te rozbieżności. Wystarczy bowiem wiedzieć jedynie czym nasz przyszły obdarowany się pasjonuje i wybrać odpowiednią pozycję.

Większość dorosłych myśli w pierwszej kolejności o “Piśmie Świętym” jako doskonałej pozycji na taką okazję. Ale przypuszczalnie młody człowiek obejrzy jedynie obrazki i odłoży na półkę lub co gorsza, zamknie w sekretnej szufladzie z napisem “nie zaglądać”. Choć z drugiej strony jeśli dziecko chce być ministrantem lub religia to jego pasja, to nie skreślajmy tego tytułu. Wśród propozycji książek z okazji pierwszej komunii na plan pierwszy wysuwają się jednak:

  • “Biblia”
  • “Pismo Święte”
  • książki z kazaniami papieża Jana Pawła II
  • interpretacje 10 przykazań.

A co jeśli dziewczynka lub chłopiec marzy o quadzie? Może więc dobry rozwiązanie będzie poradnik jak jeździć tym pojazdem? Dziecko powinno znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, przepisy ruchu drogowego, jak poruszać się nim bezpiecznie (jest teraz głośno o wypadkach z udziałem dzieci i quadów).

Możemy poszerzać wiedzę dziecka w praktycznie każdej dziedzinie, która go interesuje. Zanim kupimy mu komputer – kupmy książkę z branży informatycznej (języki programowania, tworzenie blogów, bezpieczeństwo w internecie). Zanim dziecko dostanie skuter, zaproponujmy kurs na kartę rowerową i kupmy przewodnik po ciekawych miejscach w okolicy.

Wiele możliwości


Młody człowiek nie zawsze ma konkretne zainteresowania albo odwrotnie, ma ich tak dużo, że nie umie się jednoznacznie określić, co go najbardziej pasjonuje. Warto więc sięgnąć po sprawdzone pozycje z działu dla dzieci i młodzieży:

  • seria o Harrym Potterze
  • książki Henryka Sienkiewicza (zwłaszcza Trylogia)
  • powieści Karola Maya
  • wciąż zaskakujące książki Juliusza Verne
  • seria o Ani Z Zielonego Wzgórza (propozycja dla dziewczynek)

To tylko niektóre z propozycji ale ze względu na ich ponadczasowy uniwersalny przekaz i treść, jak najbardziej godne przeczytania. I na koniec dodam jeszcze, że dedykacja od darczyńcy, taki osobisty wkład w ofiarowany prezent na pewno po latach nadal będzie budził pozytywne emocje. Pomyślmy, że quad się zepsuje, komputer czy konsola po pół roku nie będzie obsługiwać najnowszych gier, a ze skutera dziecko wyrośnie. A książka zawsze będzie aktualna i wielokrotnie można po nią sięgać.

Invitation obraz autorstwa freepik - www.freepik.com